Bizi kabinli araçlar kurtaracak!

Bizi kabinli araçlar kurtaracak!

ABONE OL
Şubat 8, 2024 12:24
Bizi kabinli araçlar kurtaracak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de taksici Oğuz Erge’nin canice öldürülmesi, Konya’da Ali Osman Gezginç’in yolcusu tarafından bıçaklanması sonrası bu işi senelerdir yapan insanlarla konuştuk. Taksi şoförlerinin güvenliğinin sağlanması için sadece kamera sistemi ve panik butonunun yeterli olmayacağının altını çizen sürücüler, tek bir ağızdan aynı şeyi söyledi: Bizi kabinli araçlar kurtaracak!

KABİN ZORUNLU HALE GELMELİ, PANİK BUTONLARI EMNİYET’İN SİSTEMİNE BAĞLI OLMALI
İstanbul Taksi Şoförleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Dündar

Taksilerde can ve mal güvenliğimiz için, kurşun geçirmez kabin zorunlu olmalıdır. Son 4-5 yıldır özellikle İstanbul’da yolcular ile taksi şoförleri deyim yerindeyse birbirine düşmüş durumda. Hâlbuki, günlük ortalama 40 bin şoförün çalıştığı İstanbul’da mesleğe de insanlığa da yakıştıramadığımız 500-600 kişi bu mesleği yansıtmıyor. Maalesef her meslek grubunda olduğu kadar bizim içimizde de sıkıntılı insanlar mevcut. Hemen hemen her gün aracına aldığı yolcusu tarafından darp, gasp ve hakaret ile karşı karşıya kalan onlarca meslektaşımız var.

Geçen sene bir arkadaşımız aracına aldığı yolcularının husumetlileri tarafından taranarak öldürüldü. Bu olaydan birkaç ay önce Çapa’da bir abimiz yolcularının darp etmesi sonucu iç kanama geçirerek hayatını kaybetti. Geçen hafta İzmir’de Oğuz Erge adlı meslektaşımız katledildi. Bu ne ilk ne de son olacak. Bunun önüne geçmek için kabin zorunlu hale gelmeli ve araçlardaki panik butonları Emniyet Müdürlüğü’nün sistemine bağlı olmalı.

Kabin sistemli taksiler İngiltere’de uzun yıllardır kullanılıyor.

Taksiciler meslektaşlarının öldürülmesi hakkında konuştu: Bizi kabinli araçlar kurtaracak

EN ÖNEMLİ KONU İNSANCA YAŞAMA OLGUSUNA ULAŞMAK
İstanbul Taksiciler Odası Başkan Vekili Veli Yurt

Para kazanmak için direksiyon başına geçen şoför esnafı maalesef yıllardır her türlü öfkeyle, şiddetle, hakaretle, ölüm tehdidi ile hatta ne yazık ki ölümle karşılaşıyor. Öncelikle araçlarda şoför ile müşteri arasında teması kesmek için kurşun geçirmez kabinler olmalı. Bu kabin nasıl olur? Maliyeti ne olur? Esnaf bu konuda nasıl bir duruş ortaya koyar? Sektör temsilcileri olarak bunların alt çalışmasını yapıyoruz. Şu da bir gerçek ki kötü niyet varsa ne kadar önlem alınırsa alınsın yüzde 100 çözüm olmaz. En önemli konu insanca yaşama olgusuna ulaşacak seviyeye gelmek olmalı.

Yıllar önce taksi şoförlüğü yaparken benim başıma da tatsız bir olay geldi. Araca bir aile bindi. Erkek öne, kadın ve çocuk ise arka koltuğa oturdu. Erkek yolcunun alkollü olduğu her halinden belliydi. Taksiyi satın almış gibi emirler yağdırıyordu. Ben de “Sakin ol kardeşim bırak da gideceğimiz yere götüreyim sizi” dedim. Yok adam laftan anlamıyor. Kadın da arkadan “Sen ona bakma kardeş gidelim” dedi. Adam bana “Yürü lan” gibi şeyler söylemeye başladı. Ben de haliyle sinirlendim, “Seni götürmeyeceğim” deyince adam bana yumruk attı. O an hemen onun oturduğu koltuğun kapısına uzandım ve aşağı indirmeye çalıştım. Sen misin adamı indirmeye çalışan? Daha önce bana kusura bakmayın diyen kadın arkadan bir tokat attı ki anlatamam. Eğer o gün kabinli bir araçta çalışıyor olsaydım bunları yaşamayacaktım. Ben yine de şanslıydım, ya silahları olsaydı?

BAŞIMIZA BİR ŞEY GELDİĞİNDE ‘KESİN HAK ETMİŞTİR’ DENİYOR
Taksi şoförü Serhat Demirtürk

Öncelikle meslek şehidimiz Oğuz abi başta olmak üzere tüm ekmeği uğruna canından olmuş emekçi kardeşlerime, abilerime Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Şu noktada söylenecek bir şey yok. Mesleğimiz basit gibi görünen ama deyim yerindeyse ‘kelle koltukta’ gezdiğimiz bir meslek. İçimizde illa ki çürükler var ama hepimizi de aynı kefeye koymak doğru değil. Taksiciler arasında işini doğru yapmayan insanlar yüzünden, artık başımıza bir şey geldiğinde “Kesin hak etmiştir” deniyor.

KAFAMA SİLAH DAYAYIP GASP ETMEYE ÇALIŞTILAR

Benim başıma 2020 yazında korkunç bir olay geldi. Aracıma müşteri gibi binen iki şahıs silah çekip beni gasp etmeye çalıştı. Kafama silahı dayadılar, hatta kafamda tetik bile düşürdüler. Aklım uçtu gitti. Yaşadığım korkuyu asla tahmin edemezsiniz. Kendimden çok bana bir şey olursa iki çocuğum ve eşim ne yaparlar diye korktum. Hemen panik butonuna bastım ve taksici arkadaşlarıma da canlı konum attım. Canlı konum sayesinde polisler yer tespiti yapıp şahısları etkisiz hale getirdi. Ben ise hâlâ o korkuyu üzerimden atabilmiş değilim.

Bu olayların son bulması için akla birtakım önlemler geliyor. Uzun senelerdir taksicilik yapan biri olarak bana göre bu önlemlerin başında kabin sistemi yer alıyor. Kabin sistemi sadece şoförü değil yolcuyu da koruyan bir şey. Yolculuk esnasında iki taraflı güvenlik için ülkemizde kabin sistemi bir seçenek değil zorunluluk.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
REKLAM ALANI